Rechizite pentru elevii din familii defavorizate

100 de elevi din Reghin cu rezultate bune la învăţătură dar care provin din familii nevoiaşe au primit câte un ghiozdan echipat cu rechizite. Darul a fost oferit, la început de an şcolar de Clubul Rotary Reghin.

Copiii care se dăruiesc învăţăturii şi frecventează cu conştinciozitate şcoala chiar dacă au posibilităţi materiale reduse, reprezintă o prioritate pe agenda de lucru a clubului reghinean. Preşedintele Rotary Reghin, Schuller Peter împreună cu Ovidiu Ilisan şi Mircea Maier au ajuns astăzi la toate şolile generale din municipiu unde s-au întâlnit cu elevi buni la învăţătură, dar săraci. I-au felicitat pentru notele din anii trecuţi şi le-au urat succes în continuare. Iar ca să le uşureze activitatea la şcoală le-au oferit câte un ghiozdan nou-nouţ dotat cu câte 6 caiete şi un pix. Potrivit liderului Rotary Reghin ideea de a veni în sprijinul acestor elevi a fost readusă în actualitate în vacanţa de vară de către familia de olandezi Frits şi Rilke Van der Schaff. Aceştia au venit la Reghin cu o serie de rechizite şi ghiozdane pentru a le oferi copiilor nevoiaşi. Exemplul a fost continuat de preotul Ioan Titieni din satul Gledin, comuna Monor, judeţul Bistriţa-Năsăud care a trimis 300 de caiete, iar primarul Maria Precup în calitate de membru Rotary a sponsorizat cu alte 300 de caiete şi 100 de pixuri.

Elevii au primit darul cu zâmbetul pe bune şi plini de recunoştinţă. Directorii şcolilor au reacţionat şi ei pozitiv fiindcă în ciuda programelor naţionale de ajutorare a copiilor, mai sunt încă lipsuri.

Aceasta nu este prima acţiune a clubului Rotary din Reghin îndreptată spre elevii nevoiaşi. Anul trecut, tot în luna septembrie, membrii organizaţiei au oferit rechizite elevilor de la Şcoala Generală nr. 4 şi de la Centrul pentru Educaţie Incluzivă nr. 3 din Reghin.