O familie de olandezi alături de Rotary Reghin

Activităţile clubului Rotary din Reghin atrag din nou atenţia şi aprecierile unor străini care activează în domeniul filantropic. O familie din Olanda aflată în vacanţă pe meleagurile noastre a decis să cumpere rechizite pentru mai mulţi copii din oraş, contribuind astfel în mod generos la acţiunea Rotary din această perioadă.

Este vorba de un proiect demarat de club la iniţiativa membrei Gabriela Koss care a propus ca elevii merituoşi dar cu posibilităţi financiare modeste să fie ajutaţi cu ghiozdane echipate pentru noul an şcolar care se apropie. Olandezii Frits si Rilke Van der Schaff au făcut parte din organizaţia Contacte Rumanie – Vianen, care în ultimii 21 de ani a venit la Reghin cu ajutoare umanitare. Deşi în ultimii doi ani, soţii Van der Schaff s-au retras din organizaţia umanitară ei continuă să viziteze Reghinul deoarece sunt legaţi sentimental de aceste locuri şi au mulţi prieteni în zonă. Aşa se face că zilele acestea au sosit în concediu, iar în portbagajul maşinii lor, alături de valizele cu obiectele persoanle, au aşezat, atât cât le-a permis spaţiul, jucării şi caiete pentru a le oferi copiilor reghineni buni la învăţătură dar săraci. Prin intermediul preşedintelui Peter Schuller, rechizitele şi jucăriile au fost oferite copiilor de la Casa Maria II şi Şcoala Specială din Apalina. pe care soţii i-au vizitat şi i-au felicitat pentru rezultatele la învăţătură. Dar sprijinul lor nu s-a oprit aici. Musafirii s-au alăturat membrilor Rotary şi în demersul de a achiziţiona 10 ghiozdane şi penare pentru ca echipamentul oferit elevilor să fie complet. Şi au făcut acest lucru plini de încântare şi din tot sufletul pentru că, aşa cum singuri mărturisesc, acţiunile filantropice reprezintă pentru ei un mod de viaţă şi nu pot decât lăuda proiectele clubului reghinean Rotary despre care au aflat acum.