Instrumente muzicale dăruite elevilor din Republica Moldova

Clubul Rotary Reghin şi cel mai mare producător de instrumente muzicale din Europa S.C. Hora S.A. Reghin au făcut o donaţie constând în instrumente muzicale. Beneficiarii au fost elevi de la şcoala de arte din satul Cojuşna, raionul Străşeni, Republica Moldova.

Întâlnirea dintre români şi cetăţenii Republicii Moldova a avut loc în cursul lunii august în satul Gledin, comuna Monor din judeţul Bistriţa Năsăud. Delegaţia de peste Prut formată din profesori şi elevi ai şcolii de arte din Cojuşna, dar şi din alte părţi ale ţării a fost găzduită la Centrul Cultural „Sf. Pahomie de la Gledin”, administrat de părintele paroh, Ioan Titieni. De-a lungul şederii lor, oaspeţii au avut parte de numeroase activităţi şi excursii, dar marea surpriză a fost cadoul oferit de Clubul Rotary şi S.C. Hora S.A., adică peste 10 instrumente muzicale. Este vorba despre 6 chitare, 4 vioare, naiuri şi muzicuţe pe care elevii şcolii de arte din Cojuşna le vor putea folosi la ore. Darul a fost primit cu lacrimi în ochi pentru că unitatea de învăţământ împlineşte anul acesta 25 de ani de la înfiinţare timp în care nu şi-a înnoit deloc baza materială, iar instrumentele acestea muzicale noi sunt un vis frumos devenit realitate atât pentru cadrele didactice cât şi pentru copii.

În semn de mulţumire pentru donaţia făcută, moldovenii au prezentat un scurt program artistic demonstrând că sunt pasionaţi de muzică şi poezie, dedicaţi artelor şi vor să se perfecţioneze.

De asemenea, instrumente muzicale produse de S.C. Hora S.A. au fost oferite şi Centrului cultural din Gledin întrucât acesta găzduieşte permanent activităţi cultural-artistice şi grupuri de turişti dornici să se relaxeze în mijlocul naturii şi să se reculeagă în cadrul spiritual deosebit oferit de locurile unde a vieţuit cel care a devenit Sfântul Pahomie.