Bursă de studiu Rotary pentru liceeni reghineni

Trei liceeni din Reghin au avut un motiv în plus să înceapă cu optimism noul an şcolar. Este vorba despre trei elevi care au primit o bursă de studiu din partea Clubului Rotary Reghin în valoare de 1 000 de lei fiecare.

Organizaţia reghineană îşi doreşte să premieze elevii cu rezultate bune, dar care au nevoie de bani pentru a-şi continua activitatea şcolară în condiţii bune. Au fost analizate mai multe dosare ale elevilor de la cele trei licee din municipiu. S-a ţinut cont de situaţia familiei, dar mai ales de rezultatele la învăţătură, iar deciazia finală a fost luată de prezezentanţii organizaţiei reghinene şi directorii liceelor. Astfel, bursele de studiu marca Rotary Reghin – prima ediţie – au ajuns la Alin German de la Liceul Tehnologic „Petru Maior”, Vass Kristina de la Liceul Tehnologic „Lucian Blaga”, Răduţ Dobra de la Liceul Tehnologic „Ioan Bojor”. Bursa vine să completeze un alt proiect Rotary Reghin destinat elevilor prin care sunt premiaţi cei mai buni elevi ai celor trei licee, care au obţinut performanţe remarcate la nivel naţional. Aceste premii în bani se oferă la fiecare sfârşit de an şcolar.