Vitamine pentru copii de la o farmacie din Reghin şi Club Rotary

300 de copii din municipiul Reghin au primit câte un pachet de vitamine pentru a preveni răceala şi gripa. Este vorba despre o donaţie făcută de o farmacie din municipiu prin intermediul Clubului Rotary Reghin, vineri, 14 noiembrie.

Implicarea şi hotărârea Clubului Rotary Reghin de a face bine celor din jur are impact asupra reghinenilor cu posibilităţi financiare. Impresionată de acţiunile de caritate a fost şi o femeie de afaceri din Reghin care conduce un lanţ de farmacii. Emilia Braic a dorit să se alăture gesturilor de binefacere şi a decis să doneze 300 de pachete cu vitamine pentru copii. Reprezentana farmaciei n-a ales întâmplător vitaminele. În această perioadă asemenea tablete reprezintă un ajutor de nădejde în lupta pentru prevenirea răcelilor şi a gripelor. Membrii Rotary Reghin au fost încântaţi de idee, mai ales că sunt deschişi tuturor proiectelor în care sunt implicaţi copii ai comunităţii noastre. Vitaminele au fost ridicate de preşedintele Clubului reghinean, Ovidiu Ilisan şi colegul său Peter Schuller. Cei doi au dus cutiile cu vitamine la Şcoala Gimnazială „Augustin Maior” din Reghin. Conducerea şcolii a recunoscut că nu a mai avut parte de o asemenea donaţie, dar s-a bucurat că Rotary Reghin este din nou alături de elevi prin gesturi caritabile cu care, de altfel, directorii unităţilor de învăţămînt s-au obişnuit. Actul de donaţie al farmaciei din Reghin vine la doar o zi după ce Clubul Rotary Reghin a încheiat un proiect adresat tot copiilor. 66 de grupe de preşcolari din 13 grădiniţe din municipiu au primit câte un pachet cu rechizite pentru activităţile din programa şcolară.