Şi-au pus inima la treabă… la invitaţia Clubului Rotary Reghin

Clubul Rotary Reghin a organizat duminică, 28 septembrie, 2014, ora 10, în premieră pentru municipiul Reghin “Promenada Inimilor” – acţiune menită să încurajeze populaţia oraşului să facă mişcare ca mijloc de prevenţie a bolilor cardiovasculare.

Vorbim aici de un cros pe un traseu în lungime de 3 km stabilit în jurul Parcului Central. Invitaţia lansată de organizaţia non-profit din Reghin a adunat la start zeci de persoane de toate vârstele, de la cei mai mici alergători care abia mergeau în picioare până la bunici de peste 80 de ani. La final, toţi cei prezenţi au primit diplome de participare. Proiectul social-educativ “Pronemena Inimilor” a fost iniţiat de Fundaţia Irlandeză a Inimii şi este implementat deja în peste 10 ţări europene. “Promenada Inimilor” a fost preluat în România de către Fundaţia Română a Inimii, condusă de prof. dr. Dan Gaiţă și Forumul Național de Prevenție având un succes răsunător printre români. Ca dovadă stă faptul că în 2013 mii de persoane din 25 de orașe, au participat la prima ediţie a evenimentului. Mesajul medicilor şi al membilor Clubului Rotary este să ne punem inima la treabă. E nevoie de mişcare pentru sănătate cu atât mai mult cu cât cifrele statistice sunt copleşitoare, spune dr. Gaiţă: “La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Şapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mişcarea zilnică este elementul central al optimizării  modului nostru de viaţă. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?”