Proiectul „Caritate pentru educaţie”, ediţia a II-a, anul şcolar 2014-2015

Proiectul marca Club Rotary Reghin intitulat „Caritate pentru educaţie” continuă şi în anul şcolar 2014-2015. Acesta se referă la oferirea de rechizite grupelor de copii care învaţă în grădiniţele reghinene.

Acţiunea a fost lansată anul şcolar anterior, iar acum se află la cea de-a doua ediţie. Nu mai puţin de 66 de colete cu rechizite ajung în cele 12 unităţi preşcolare din municipiu. Vorbim aici de copilaşi din 8 grădiniţe cu program normal şi 5 cu program prelungit. „Este foarte important să ne aplecăm asupra educaţiei. Am spus-o de nenumărate ori: copiilor noştri din grădiniţe şi din cămine, e foarte important să le acordăm atenţie. E una dintre priorităţile Rotary  Reghin. E continuitate, e al doilea an în care aducem rechizite şi cele necesare activităţilor în grădiniţe şi cămine”, a declarat Ovidiu Ilisan, preşedintele Clubului Rotary Reghin în actualul mandat.  Sprijinul acordat cadrelor didactice şi copiilor s-a bucurat de apreciere şi anul trecut atunci când proiectul a fost la prima ediţie. De această dată Balazs Margareta, coordonatorul grădiniţei cu program normal de pe strada Coşbuc  a declarat „Ne bucurăm foarte mult. Este a doua oară. Şi anul trecut am avut o surpriză din partea Rotary Club: am primit rechizite pentru cele 4 grupe de copii din grădiniţă. Este o bucurie şi ne sunt de mare ajutor. Copiii se bucură, noi educatoartele şi mai mult pentru că avem nevoie într-adevăr. Întotdeauna este loc pentru mai frumos şi mai bine”. Acţiunea va continua până când pachetele cu rechizite vor ajunge şi toate unităţile preşcolare din municipiu.