Club Rotary Reghin ne invită la „Promenada Inimilor”

Promenada Inimilor”. Acesta este genericul sub care se organizează un proiectul în care este implicat Clubul Rotary Reghin. Împreună cu Fundaţia Română a Inimii și Forumul Național de Prevenție, organizaţia reghienană îşi propune să încurajeze populaţia oraşului să facă mişcare, ca mijloc de prevenţie a bolilor cardiovasculare

Acţiunea sub formă de cros va avea loc duminică, 28 septembrie, ora 10, în zona centrală. Traseul propus reghinenilor are o lungime de 3 km.

Clubul Rotary Reghin s-a implicat în proiect datorită datelor existente. Potrivit preşedintelui Fundaţiei Române a Inimii, prof. dr. Dan Gaiţă, “La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Şapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mişcarea zilnică este elementul central al optimizării  modului nostru de viaţă. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?”

Programul iniţiat de Fundaţia Irlandeză a Inimii şi implementat deja în peste 10 ţări europene, “Promenada Inimilor” a avut un succes răsunător şi printre români.  În 2013 mii de persoane din 25 de orașe, au participat la prima ediţie a evenimentului.